مــــــــــا را حمایت کنید در گوگـل +
سایت مشاوره برای دانشجویان معماری
سایت مشاوره برای دانشجویان معماری
سایت مشاوره برای دانشجویان معماری
سایت مشاوره برای دانشجویان معماری
صفحات دکتر سعیدی پور در شبکه های اجتماعی
صفحات دکتر سعیدی پور در شبکه های اجتماعی

آشنایی با دانشگاه ها

دانشگاه تهران:(پردیس هنرهای زیبا)

تأسیس دانشکده هنرهای زیبا در سال 1318 صورت گرفته است ولی در سال 1384 طبق تصمیم‌ هیأت امنای دانشگاه تهران و به منظور سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی دانشگاه و تسریع در فرایندهای آموزشی و پژوهشی و اجرایی با توجه به گستردگی فعالیت‌ها و تنوع چشم‌گیر رشته‌های تحصیلی تصمیم به ارتقاءِ ساختار اداری از دانشکده به پردیس گرفته شد.

دانشکده هنرهای زیبا به دلایل زیر واجد ارتقاء از سطح دانشکده به پردیس بوده است:

1ـ مؤسس رشته‌های هنری در ایران و منحصر به فرد بودن آن در کشور و حتی در منطقه پیرامونی

2ـ نقش مؤثر در تأسیس بسیاری از دانشکده‌های هنری در ایران (نقش دانش‌آموختگان هنرهای زیبا در تأسیس گروه‌های آموزشی سایر دانشگاه‌ها)

3ـ منحصر به فرد بودن دانشکده هنرهای زیبا در کشور و در منطقه پیرامونی

4ـ حضور دانش‌آموختگان پردیس در مقیاس جهانی و ملی به علت ارائه آثار برجسته هنری بسیاری از دانش‌آموختگان پردیس جزو مشاهیر برتر کشور و در مواردی جهان هستند.

5ـ کسب جوایز برتر در اکثر جشنواره‌های هنری ایران و جهان چه از سوی دانشجویان، چه از سوی اعضای هیأت علمی و چه از سوی دانش‌آموختگان

ویژگی‌های منحصربه‌فرد بالا موجب گردید تا دانشگاه تهران نسبت به تأسیس پردیس هنرهای زیبا و تغییر ساختار دانشکده هنرهای زیبا سابق که متشکل از 8 گروه آموزشی بوده به چهار دانشکده و یک گروه مستقل اقدام نماید، چهار دانشکده عبارتند از: دانشکده شهرسازی، دانشکده معماری، دانشکده هنرهای تجسمی، دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی و گروه آموزشی مطالعات عالی هنر.

دانشکده معماری

بنیان‌گذاری آموزش معماری مدرن در ایران، توسط باستان‌شناسان فرانسوی و فارغ‌التحصیلان رشته معماری مدرسه عالی ملی هنرهای زیبای فرانسه صورت گرفت و از این‌رو در سال‌های اوّلیه آموزش دانشکده معماری نیز براساس روش تدریس معماری در فرانسه پایه‌گذاری شد.

در این ساختار رشته معماری به صورت کارشناسی‌ارشد پیوسته اجرا می‌گردید و هدف آموزش تربیت کارشناسانی خبره با کارآیی‌های عمومی حرفه‌ای بود. تقویت تخیل، تجسم فضایی و مهارت‌های بیانی و تقویت قدرت خلاقیت و اعتماد به نفس محورهای اصلی آموزش نوین معماری را تشکیل می‌دهند.

فرایند و شیوه‌های طراحی، موضوع تحقیقات و بحث و جدل‌های دامنه‌داری در چهار دهة اخیر بوده است. حاصل این جریان، نظریه‌ها و تجربیات متنوعی است که می‌تواند در کارگاه‌های طراحی مورد اشاره واقع گردد. معماری همواره نه تنها سرپناهی برای انسان بوجود آورده است، بلکه جایگاه بروز تمامی ارزش‌ها، اعتقادات، روحیات و عواطف انسان با تمامی پیچیدگی‌هایش بوده است. معماری در حقیقت تنها معرفت‌ها و تئوری‌های مربوط به موضوع بنا نمی‌باشد، بلکه معرفت و عمل در معماری به هم پیوسته هستند. طراحی معماری، تالیفی یکپارچه و وحدت یافته از عرصه‌های مختلفی است که از هم قابل تفکیک و تبیین نبوده و همه عوامل ذی‌نفوذ با پیوستگی و وحدت کامل در رشد و حرکت طرح مؤثرند. برای جستجو در ارتباط علوم و هنرها با معماری و نیز درک بهتر این ارتباط، همواره یکی از محورهای آموزش معماری در دانشگاه تهران بوده است.

دانشکده معماری پردیس هنرهای زیبا با بیش از 70 سال سابقه آموزشی اولین دانشکده معماری در ایران است و در حال حاضر نیز با قریب 40 نفر عضو هیئت علمی تمام وقت، بزرگترین کادر هیئت علمی در پردیس هنرهای زیبا را دارا می‌باشد.

درخصوص مقاطع تحصیلی و گرایش‌های رشته معماری لازم به ذکر است که تا سال 1377 پذیرش دانشجو به صورت کارشناسی ارشد پیوسته بود. از سال 1378 و در قالب برنامه‌ متمرکز کشوری، دوره کارشناسی‌ارشد پیوسته به دوره کارشناسی تغییر پیدا کرد. برنامه دوره دکتری معماری در ایران نیز برای اولین بار در سال 1369 توسط دانشکده معماری تهیه و به تصویب شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم رسید. از سال 1371 نیز پذیرش اولین دوره دکتری آغاز گردید.

باتوجه به نیازهای جامعه به تخصص‌های روز، دانشگاه معماری از سال 1379 اقدام به تاسیس رشته‌های تخصصی معماری در مقطع کارشناسی‌ارشد ناپیوسته نمود. بر این اساس چهار گروه معماری، معماری منظر، مرمت و تکنولوژی تشکیل یافته است. از آن هنگام رشته‌ها تاسیس و به پذیرش دانشجو اقدام نموده‌اند همچنین دو رشته معماری داخلی و معماری مسکن در مقطع کارشناسی‌ارشد به زودی اقدام به پذیرش دانشجو خواهند نمود.

سازمان اداری دانشکده معماری

1ـ رئیس دانشکده

2ـ معاونت آموزشی

3ـ معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی

تعداد دانشجویان دانشکده معماری عبارتند از:

کارشناسی: 392 نفر

کارشناسی‌ارشد:271 نفر

دکتری:33 نفر

دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه تربیت مدرس به منظور تحقق اهداف تبیین شده در اساسنامه دانشگاه خود از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان شجره طیبه و مولود انقلاب اسلامی و دانشگاهی پیشرو در آموزش و پژوهش، با هدف تولید علم نافع، گسترش مرزهای دانش و فناوری با مرجعیت علمی و هویت اسلامی و انقلابی و به ویژه تربیت اعضای هیأت علمی و محققان مومن و متعهد به انقلاب اسلامی در رشته های علمی مورد نیاز دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی و به منظور گسترش تحصیلات عالی و تحول اساسی در آموزش عالی کشور و توسعه و تقویت نهضت تولید علم و جنبش نرم افزاری و افزایش سهم تولیدات علمی و توسعه علوم انسانی با تأکید بر مبانی اسلامی و نیازهای ملی و فناوریهای نوین و کاربردی با تعامل مراکز علمی، منطقه ای و بین المللی در سال 1360تأسیس شده است.

در حال حاضر فعالیتهای علمی دانشگاه با طیفی گسترده از حوزه های علوم مختلف در 148 رشته کارشناسی ارشد و 110 رشته دکتری، در قالب 13 دانشکده (علوم انسانی،اقتصاد و مدیریت، فنی و مهندسی، مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی عمران و محیط زیست، علوم پزشکی، هنر و معماری، علوم پایه، علوم زیستی، علوم ریاضی، کشاورزی، منابع طبیعی و علوم دریایی ) و 14 پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی (پژوهشکده فرهنگ و اندیشه دینی، مرکز مطالعات مدیریت و توسعه فناوری، مرکز مطالعات آفریقا، مرکز بین المللی تحقیقات زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی، مرکز مطالعات و برنامه ریزی شبکه های قدرت، مرکز مطالعات مدیریت و تأمین و نگهداری و روسازی، مرکز مطالعات چابهار، پژوهشکده مهندسی آب، پژوهشکده فناوری اطلاعات، پژوهشکده آلودگی محیط زیست، پژوهشکده اقتصاد، مرکز تحقیقات توسعه زیست فناوری ، مرکزکارآفرینی و مرکز رشد) و همچنین پارک علم و فناوری دانشگاه، واحد بین الملل نور و دانشگاه ایرانی- سوری فارابی (در حال راه اندازی در کشور سوریه) تمرکز یافته است.

این دانشگاه در مهرماه 88 دارای 6871 دانشجوی بوده است که از این تعداد 2218 نفر در مقطع دکتری، 4653نفر در مقطع کارشناسی ارشد، مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه دارای 516 عضو هیأت علمی است که قریب به 60 درصد آنها از مرتبه علمی دانشیاری و استادی برخوردارند. شایان ذکر است کتابخانه مرکزی دانشگاه تربیت مدرس نیز در زمرۀ سه کتابخانه ای است که از سوی وزارت علوم برای اجرای طرح ملی تأمین مدرک، برگزیده شده است.

دانشگاه تربیت مدرس در سه سال گذشته با تمرکز بر کیفیت آموزش، کیفیت پژوهش و کیفیت امور دانشجویی و فرهنگی و ارتباطات علمی بین المللی، با چندین پله صعود جزء سه دانشگاه برتر کشور و جزء دانشگاههای برتر کشور موضوع بند«ز» ماده 50 قانون برنامه چهارم توسعه و جزء 10 دانشگاه برتر جهان اسلام و خاورمیانه قرار گرفته است.

دانشكده هنر و معماري دانشگاه تربيت­مدرس با توجه به هويت ملي و اسلامي كشور تمامي همت و توان خود را در راستاي توسعه پايدار و بوم آورد و تعالي هنر و معماري ايران اسلامي در رقابت با جهان امروز قرار داده است. در اين جهت با رعايت حكمت، مصلحت، قدرداني و احترام متقابل با توجه به ارزشهاي والاي الهي و انساني به ارتقاي كيفي آموزشي، پژوهشي، خلاقيت و نوآوري مي­انديشيم. براي تحقق اهداف فوق با كلية امكانات و توان خود از همكاري مشترك با نهادها، سازمانها، ارگانهاي دولتي و غيردولتي و صاحبنظران در قالب طرحهاي پژوهشي كاربردي، بنيادي و نظري و توليد آثار هنر و معماري استقبال مي­كنيم.

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی با امکانات آموزشي و پژوهشي مناسب ، و با ارائه شيوه هاي نوين آموزشي ، تربيت نيروهاي متخصص جوان کشور را بر عهده دارد. این دانشگاه دارای کادر مجرب و متخصص متشکل از 575 عضو هيأت علمي ثابت تمام وقت و به همين تعداد عضو هيات علمي مدعو می باشد.

از زمان تأسيس دانشكده دوره كارشناسي ارشد معماري بطور مستمر ارائه شده است. در حال حاضر رشته‌هاي زير در دانشكده ارائه مي‌شود:

 كارشناسي معماري

 كارشناسي ارشد طراحي معماري

 كارشناسي ارشد معماري منظر و محيط

 كارشناسي ارشد طراحي شهري

كارشناسي ارشد برنامه ريزي منطقه ای

 كارشناسي ارشد برنامه ريزي شهري

 كارشناسي ارشد مديريت پروژه و ساخت

 کارشناسی ارشد مطالعات معماری ایران

کارشناسی ارشد مرمت و احیای بناهای تاریخی

کارشناسی ارشد بازسازی پس از سانحه

 دكتراي معماري

 دکترای برنامه ریزی شهری و منطقه ای

دکترای طراحی شهری


دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی با امکانات آموزشي و پژوهشي مناسب ، و با ارائه شيوه هاي نوين آموزشي ، تربيت نيروهاي متخصص جوان کشور را بر عهده دارد. این دانشگاه دارای کادر مجرب و متخصص متشکل از 575 عضو هيأت علمي ثابت تمام وقت و به همين تعداد عضو هيات علمي مدعو می باشد.

از زمان تأسيس دانشكده دوره كارشناسي ارشد معماري بطور مستمر ارائه شده است. در حال حاضر رشته‌هاي زير در دانشكده ارائه مي‌شود:

 كارشناسي معماري

 كارشناسي ارشد طراحي معماري

 كارشناسي ارشد معماري منظر و محيط

 كارشناسي ارشد طراحي شهري

كارشناسي ارشد برنامه ريزي منطقه ای

 كارشناسي ارشد برنامه ريزي شهري

 كارشناسي ارشد مديريت پروژه و ساخت

 کارشناسی ارشد مطالعات معماری ایران

کارشناسی ارشد مرمت و احیای بناهای تاریخی

کارشناسی ارشد بازسازی پس از سانحه

 دكتراي معماري

 دکترای برنامه ریزی شهری و منطقه ای

دکترای طراحی شهری


دانشگاه هنر اصفهان

به عنوان محور آموزش عالي رشته‌هاي هنري در استان هنر پرور و خطه هنرخيز اصفهان در ابتدا با نام «دانشكده پرديس اصفهان» و به سال 1355 با هدف تربيت نيروهاي متخصص در زمينه حفظ و نگهداري آثار و ابنيه تاريخي تأسيس شد و به عنوان اولين مركز آموزش عالي ايران در زمينة مرمت، فارغ التحصيلان دوره‌هاي كارشناسي باستان شناسي،‌ نقاشي، معماري داخلي، ساختمان، ‌شيمي و نساجي را به عنوان دانشجويان مقطع كارشناسي ارشد مرمت ابنيه و كارشناسي ارشد مرمت آثار تاريخي پذيرش نمود.

در حال حاضر با داشتن حدودا سه هزار نفر دانشجو علاوه بر تربيت دانشجويان در رشته‌هاي كارشناسي معماري، فرش، صنايع دستي، نقاشي، عكاسي، ارتباط تصويري، شهرسازي، موزه داري، كتابت و نگارگري، هنر اسلامي، طراحي صنعتي، فرش (نايين)، مرمت بنا، مرمت آثار و همچنين كارشناسي ارشد رشته‌هاي مرمت بنا، مرمت آثار، شهرسازي گرايش طراحي شهري، شهرسازي گرايش برنامه‌ريزي شهري ومنطقه اي، صنايع دستي، نقاشي، هنر اسلامي، پ‍ژوهش هنر، مطالعات معماري، معماري، باستان شناسي و در مقطع دكتري تخصصي نيز در رشته هاي مرمت ابنيه، مرمت آثار، پژوهش هنر، معماري اسلامي و شهرسازي اسلامي اقدام به پذيرش دانشجو نموده است.

دانشکده ها

بنای توحید خانه که در محدوده باغها و عمارات (قصرها ، حرمسراها و...) شاهان صفوی و با عملکرد خاص خود ودر غرب میدان نقش جهان قرار داشته، امروز به عنوان بنایی با ویژگی های ممتاز، مانند قرارگرفتن گنبد خانه در وسط حیاط و...، در محدوده تاریخی فرهنگی اصفهان (مصوب سال 1349) قرار دارد.

خانه مارتاپیترز یکی از خانه های مسکونی ارزشمند مربوط به عصر صفوی است که در محله تاریخی جلفای اصفهان و در خیابان حکیم نظامی قرار دارد. خانه مارتا پیترز، معروف به جانی گانی ( پدر خانم مارتا پیترز )، در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد. این خانه به دلیل تنوع در طرح و کیفیت ساخت و شیوه تزئینات از ارزش بالایی برخوردار است.